Milyen kapcsolat van egymással a klímaváltozás és a teljes „egyházi közösség” között? Abszolút semmi. Ferenc pápa szerint ezek szorosan összefüggenek. Ezt az üzenetet hangsúlyozta Ferenc pápa 2021. október 7-én Bartholomew ortodox pátriárkával és Audrey Azoulay-val, az Egyesült Nemzetek Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) főigazgatójával folytatott megbeszélésen. [1] A pápa elképzelése a világról, hogy egyesítse az oktatást, a fenntarthatóságot és az ökumenizmust új „integrált ökológiájában”. És mindazok, akik nem védik meg „közös otthonunkról” alkotott elképzelését, „gonosz tetteikkel” „a bolygó életét” fenyegetik. [1]
Ferenc pápa kifejezte ezeket az érzéseket, és ismét felhívta a politikai és vallási vezetőket az éghajlatváltozásról szóló enciklikájára, a Laudato Si'-re. A pápa azt mondta, hogy nem elég megvédeni a levegőt, a vizet vagy a klímát, mert „ nincs ökológia megfelelő antropológia nélkül ” (Laudato Si' #118). Kifejtette, hogy az emberi kapcsolatok kezelése nélkül nem létezhetne igazi „integrált ökológia”, hanem csak „egy új egyensúlyhiányt hoznánk létre, amely nemcsak hogy nem oldja meg a problémákat, hanem továbbiakat is hozzáad” (Laudato Si' #). 118). Ezért fejezte ki Ferenc pápa, hogy „ utunk a teljes egyházi közösség felé ” kell, hogy benne legyen az egymás iránti elkötelezettségünkben.
Ferenc pápa kijelentette, hogy „a bolygónknak okozott kár már nem korlátozódik az éghajlat, a víz és a talaj károsodására, hanem magát a földi életet is fenyegeti”. Emiatt – folytatta a pápa – „meg kell őriznünk közös otthonunkat, hogy megóvjuk azt a gonosz cselekedetektől , amelyeket talán a politika, a gazdaság és az azonnali eredményekhez kapcsolódó képzés inspirált, kevesek javára”. [1]
Világunkban az igazi gonosz azoktól a politikai vezetőktől származik, akik törvényt adnak a bűnről, és a vallási vezetőktől, akik felszabadították a férfiakat és a nőket Isten erkölcsi törvényének kötelezettsége alól. Innen származik a gonoszság, és nem az integrált ökológiáról szóló ideológiai diskurzusokból. Az ökológiai bűnök nem szerepelnek az egész Bibliában. Ezek olyan fogalmak, amelyek teljesen idegenek az isteni kinyilatkoztatástól. Mindez csak elterelés, hogy figyelmen kívül hagyjuk világunk valódi problémáit, és eltávolítsuk az egyházak bűnösségét, amiért elhanyagolták keresztény kötelességüket:
„Akik arra tanítják az embereket, hogy figyelmen kívül hagyják Isten parancsolatait, azok engedetlenséget vetnek, engedetlenséget aratnak. Hagyja teljesen félre az isteni törvény által támasztott korlátozást, és az emberi törvényeket hamarosan figyelmen kívül hagyják” (Great Controversy, 585. o.).
„Tudnánk az eredményt, ha semmissé tesszük Isten törvényét? A kísérletet kipróbálták. Szörnyűek voltak azok a jelenetek, amelyeket Franciaországban játszottak, amikor az ateizmus lett az irányító hatalom. Ekkor bebizonyították a világnak, hogy az Isten által szabott korlátok feloldása annyit tesz, mint elfogadni a legkegyetlenebb zsarnokok uralmát. Amikor az igazságosság mércéjét félreteszik, megnyílik az út a gonosz fejedelme előtt, hogy megerősítse hatalmát a földön. Ahol az isteni parancsolatokat elutasítják, a bűn többé nem tűnik bűnösnek, vagy az igazság kívánatos… Már az a tanítás, hogy az emberek felszabadultak az Isten követelményei iránti engedelmesség alól, meggyengítette az erkölcsi kötelezettség erejét, és megnyitotta a gonoszság zsilipét a világ előtt. A törvénytelenség, a szétszórtság és a korrupció elsöprő dagályként söpör ránk” (Great Controversy, 584., 585. o.).
Egyházainknak nem szabad belegabalyodniuk az ökológiai propagandába, hanem arra a küldetésre kell összpontosítaniuk, amelyet Krisztus adott nekünk. Ehelyett a világot súlyos tévedésekbe és pogány eretnekségekbe vezetik. Ez arra készteti az embereket, hogy a vasárnapot a klímaválság megoldásaként kezeljék. Ahelyett, hogy jobban elmélkednének és tanulmányoznák a Bibliát, az úgynevezett egyházi vezetők maguk mögött hagyták Istent azzal, hogy az éghajlati ideológiákat az igaz keresztény hit fölé emelték. A gonoszság bűn, és a bűnt Isten igéje határozza meg. És mivel nincs utalás semmilyen ökológiai bűnre, ez azt jelenti, hogy a pápa klímaváltozási programja az ember alkotta hagyomány kategóriájába tartozik.
„De hiába imádnak engem, és emberek parancsolatait tanítják.” Máté 15:9.
Ferenc pápa nemcsak az egyházakra kényszeríti környezetvédelmi politikáját, hanem azt is követeli, hogy a világi kormányok világszerte hozzanak fontos törvényeket az éghajlatváltozásról, és büntessék meg a szabályszegőket „gonosz tetteikért”. Ez az oka annak, hogy fel kell emelni a retorikát a COP26 előtt. A pápa azt szeretné, ha a Laudato Si'-ben foglalt ambiciózus éghajlati céljait novemberben Glasgow-ban ismertetnék a világgal, mint új ökológiai törvényeinket. Ahelyett, hogy jobban törődnének az elveszett bűnösök lelkével, ezért az egyházat Isten rendelte el, túl sokan szeretnének teljes mértékben a bolygó megmentésére összpontosítani.
„Most, akárcsak Krisztus korában, Isten országának munkája nem azokon múlik, akik a földi uralkodók és az emberi törvények elismerését és támogatását követelik, hanem azokat, akik az Ő nevében hirdetik az embereknek azokat a szellemi igazságokat , amelyek működni fognak Pál tapasztalatát fogadják: „Krisztussal együtt vagyok keresztre feszítve, de élek; de nem én, hanem Krisztus él bennem. Galata 2:20. Akkor ők dolgoznak majd, mint Pál az emberek javára. Azt mondta: "Most tehát Krisztus követei vagyunk, mintha Isten kért volna titeket általunk: Krisztus helyett kérünk benneteket, béküljetek ki Istennel ." 2Korinthus 5:20." (Korok vágya, 510. o.).
Ferenc pápa 2021. október 7-én találkozott az UNESCO-val és Bartolomaiosz ortodox pátriárkával.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése